Fénixův Řád-Kniha

20. července 2007 v 17:16 | Emma |  --Knihy a filmy--
http://www.daemon.cz/img/obal/hirez/1076.jpg

Harry opět tráví prázdniny u Dursleyů. Kamarádí Ron a Hermiona mu píší nic neříkající vzkazy. Při sporu s Dudleyem se objeví dva mozkomorové a Harry je kouzlem Patronus oba zachrání. Od paní Figgové, která je moták, se Harry dozvídá, že ho vlastně pořád někdo nenápadně hlídá. Protože Harry nedovoleně kouzlil, hrozí mu vyloučení z Bradavic, zničení hůlky a navíc se má dostavit na slyšení na ministerstvo kouzel.
Pak pro něj přiletí celá delegace čarodějů - později se dozvídá, že jsou to členové "Fénixova řádu" - spolku odpůrců lorda Voldemorta. Řád vede Brumbál a jsou v něm mimo jiné Lupin, Moody, Weasleyovi, Sirius Black a také Snape. Řád sídlí ve starém domě v Londýně, který patřil rodině Blacků.
Harry je pořád naštvaný: zase toho moc neví, a v domě Řádu má za úkol (on, ale i Hermiona, Ron, Fred, George a Ginny) jen uklízet staletou špínu. Harry absolvuje slyšení na ministerstvu kouzel, kde díky Brumbálově účinné obhajobě a díky svědectví paní Figgové je nakonec osvobozen.
Ron a Hermiona dostávají prefektské odznaky. Po příjezdu do Bradavic není nic takové jako dřív. Hagrid ve škole není - místo něho učí profesorka Červotočková. Obranu proti černé magii učí profesorka Umbridgeová delegovaná do školy přímo samotným ministrem kouzel Korneliem Popletalem.
Umbridgeová trvá na tom, že praktické ukázky nejsou potřeba. Harry se proti tomu bouří (dostává bolestivé školní tresty). Umbridgeová udělá peklo ze života nejenom Harrymu, ale převrátí zavedený pořádek školy. S Popletalem postupně vymýšlí další a další omezení a ministerské oběžníky. Je jmenována vrchní inspektorkou s právem odvolávat učitele.
V Nebelvírském famfrpálovém mužstvu je Ron novým brankářem a kapitánkou Angelina Johnsonová. Nebelvír vítězí nad Zmijozelem díky Harrymu. Malfoy vyprovokuje Harryho a Freda s Georgem, kteří od Umbridgeové dostanou doživotní zákaz hrát famfrpál. Harryho nahradí Ginnya jeho Kulový blesk je zamčen na řetěz u Umbridgeov. Ta dělá inspekce v hodinách, nenávidí ji studenti i učitelé.
Hermiona po předchozí domluvě s Ronem a Harrym zorganizuje účast asi 20 studentů různých ročníků a kolejí v Prasinkách "U Prasečí hlavy" - a domluví se, že založí spolek pro výuku obrany proti černé magii, který povede Harry - Brumbálovu armádu (BA). Studenti spolek založí tajně, nikdo z vedení školy se o tom nesmí dovědět, což spečetí všichni zúčastnění podpisem. Pomůže jim Dobby, který pro ně najde tajnou místnost, tzv. ,,místnost nejvyšší potřeby".
Harry se potýká s prvním milostným vztahem - s Cho Changovou. Před Vánocemi se mu zdá živý sen, Nagini (had Voldemorta) - napadl Artura Weasleyho. Zmobilizuje Brumbála a ukáže se, že je to pravda: díky rychlému zákroku se podaří Arturovo zraněné tělo najít a včas dopravit do nemocnice sv. Munga. To mu zřejmě zachránilo život. Harry, Ron a ostatní Weasleyovi jsou ještě tu noc dopraveni do domu Siriuse, kde pak stráví i celé Vánoce.
Během svátků několikrát navštíví v nemocnici Artura Weasleye. Jednou potkají na chodbě Zlatoslava Lockharta - je pořád zmatený. Potkají tam Nevillovy rodiče, a Nevilla s babičkou, kteří je zrovna přišli navštívit.
Těsně před začátkem druhého pololetí si ho zavolá Snape a řekne mu, že ho bude individuálně učit "Nitrobranu" - uzavírat mysl. Jeho to moc netěší, ale je to Brumbálovo přání. Harrymu to však nejde ... Zdává se mu o místnosti v Oddělení záhad na ministerstvu. Avšak pořád se nemůže dostat úplně dovnitř ... Snape si vždy před začátkem lekce některé své myšlenky odloží do Myslánky, pro případ, že by se Harrymu podařilo některé Snapovi myšlenky přečíst - což se Harrymu také podaří. Jednou Harryho přemohla zvědavost a ve chvíli, kdy byl v kabinetě profesora Snapea sám, ponořil se do Snapeových myšlenek, kde viděl svého otce, Siriuse, Červíčka a Lupina jak jako studenti pátého ročníku v Bradavicích Snapea ponižovali a posmívali se mu. Harry je v šoku: považoval svého otce téměř za svatého, ale teď vidí, že se jeho otec choval tak arogantně a povýšeně, jak mu Snape neustále rád připomínal..
Hermiona se s Harrym sejde v Prasinkách, kde Rita Holoubková napíše článek, o Harrym a jeho setkání s Voldemortem. Článek opravdu výjde, k velkému zděšení Umbridgeové, která ještě přitvrdí. Brumbál Umbridgeové nedovolí vyhnat profesorku jasnovidectví Trelawneyovou, která bude nadále v Bradavicích jako soukromá osoba. Také jí znemožní jmenovat nového učitele jasnovidectví, a sám jmenuje - kentaura Firenzeho.
Studenti vymýšlejí kulišárny proti Umbridgeové, a učitelé tomu ani moc nebrání. Nejaktivnější je Fred a George; po poslední lumpárně, kdy je chce Umbridgeová vyloučit, si sami přivolají zamčená košťata a před zraky celé školy odletí na Příčnou ulici, kde si z Harryho peněz zřídili krámek.
Ginny je jako chytač dobrá, Nebelvír prohrál druhý zápas jen těsně. - Vrací se Hagrid a neochotně vykládá Harrymu, Ronovi a Hermioně o zážitcích s obry, které měl získat proti Voldemortovi.
Studentům pátého ročníku radí s výběrem povolání. Harry chce být bystrozorem. Nastává třetí nebelvírský famfrpálový zápas - proti Havraspáru. Harry se těší, že se aspoň jako divák podívá, ale Hagrid chce, aby využili toho, že všichni sledují famfrpál, a šli s ním nenápadně do lesa. Tam se objeví obr Dráp. Hagridův nevlastní bratr, kterého s sebou Hagrid přivedl. Teď chce, aby se o něj starali, pokud jej Umbridgeová zbaví místa. To se totiž zdá jako pravděpodobné.
Brumbálova armáda je prozrazena, objevuje se delegace z ministerstva, ale nikomu nic nedokážou. Nakonec to vezme na sebe Brumbál. Chtějí tedy odvést jeho; ale on se ubrání a pak zmizí neznámo kam. Umbridgeová se stává ředitelkou.
Probíhají zkoušky NKÚ. Nezkoušejí je ti, kteří je učili - jsou to učitelé, které nikdy neviděli. Harry zná velice dobře obranu proti černé magii, ale zvládá i lektvary. Známky se doví až v červenci (přiletí sova). Při úplně poslední písemné části zkoušky se mu zdá sen - rozbolí ho jizva a zdá se mu, že Sirius je v místnosti v Oddělení záhad Ministerstva kouzel, a že ho tam Voldemort mučí. Harry mu chce pomoci.
Jediný krb, odkud se dá Letaxem dostat do Siriusova domu, je ale u Umbridgeové. Harry tam s pomocí Rona, Hermiony a dalších vnikne a opravdu se dostane do domu Blackových. Sirius tam není. Mezitím se ale vrátila Umbridgeová (kterou se ostatní snažili odlákat) a pomocníci Malfoy, Crabb a Goyl (a kteří mají víc pravomocí, než prefekti), a kteří Harryho a jeho přátele drží v šachu. Harry si náhle vzpomene, že na hradě přece jen zbyl jeden člen Řádu Fénixe - Snape. Trikem mu prozradí, o co mu jde.
Hermiona Umbridgeové navykládá, že ona a Harry ví o tajné zbrani (proti ministerstvu kouzel) a nabízí jí, že ji k ní zavedou. Umbridgeová se nechá vlákat do Zapovězeného lesa. Tam nyní není bezpečno: po odchodu Firenzeho na hrad ostatní kentauři zanevřeli na lidi. Kentauři odvlečou Umbridgovou, objeví se obr Dráp, kentauři se rozprchnou a Hermiona s Harrym uteče. Na kraji lesa potká Harry a Hermiona Rona, Nevilla (který byl v BA jeden z nejlepších), Ginny a Lenku. Mají s sebou i hůlky, které Harrymu a Hermioně Umbridgeová vzala. Přemohli totiž Malfoye a ostatní pomocí toho, co se naučili v BA.
Jak se dostat do Londýna: na testrálech! Harry se s přáteli přes různé komnaty v Oddělení záhad dostává až do místnosti ze svého snu. Ale Sirius tu není. Je tu jen předmět - proroctví, na kterém je napsáno Voldemortovo a Harryho jméno.
Náhle se za nimi objeví přesila Smrtijedů (mezi nimi je i Lucius Malfoy), včetně těch, kteří před nedávnem uprchli z Azkabanu. Chtějí, aby pro ně Harry vzal ten předmět - jen Harry to totiž může udělat.
Šestice utíká a bojuje statečně se Smrtijedy. Náhle se objeví Sirius, Lupin a další členové Řádu, a Smrtijedi jsou téměř přemoženi. Harry při boji rozbije proroctví. Pak se objevuje Brumbál a Smrtijedi jsou přemoženi. Při boji s Belatrix však zahyne Sirius.
Ve vstupní hale ministerstva Brumbál porazí Voldemorta, ten ale není zabit. Snaží se proniknout do Harryho těla, ale Harry se za cenu šílené bolesti ubrání. Přichází ministr Popletal a uznává, že Voldemort se doopravdy vrátil - že měli Harry s Brumbálem celou dobu pravdu.
V Bradavicích se Harry od Brumbála dozvídá, jak je to s proroctvím - kdysi dávno ho vyvěštila profesorka Trelawneyová. Proroctví říká, že buďto Harry s Voldemortem zemřou společně, nebo musí jeden zabít toho druhého. Ale Voldemort neví, co v proroctví přesně je. Mimoto se Harry dozvídá, že musí být každé léto u Dursleyů, protože je tam chráněn rodinnou krví - díky tetě Petunii. Harry je šokován proroctvím, a zdrcen Siriusovou smrtí. Neshodnou se v názoru na Snapea. Brumbál tvrdí, že je věrný člen Řádu, a že právě on zařídil, že členové Řádu přišli Harrymu a ostatním na pomoc. Ale Harry nevěří, nebo spíš nechce věřit. Je naštvaný až do konce. Nejde ani na slavnost na konci roku, vyhýbá se všem, i Ronovi a Hermioně.
Po příjezdu bradavického expresu na nádraží v Londýně, obklopuje Moody, Lupin a další členové Řádu Dursleyovy a varují je, aby si netroufli Harryho přes prázdniny šikanovat. Harrymu pak slibují, že budou v kontaktu a nepotvrá dlouho a brzy se opět setkají.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama