Kámen Mudrců-Kniha

20. července 2007 v 17:05 | Emma |  --Knihy a filmy--

Sirotek Harry Potter vyrůstá od malička v nepřátelském prostředí u strýce Vernona, tety Petunie a bratránka Dudleyho Dursleyových, kteří mu při každé příležitosti dávají najevo, jak je jim na obtíž. Harry je malý, velice hubený kluk se zelenýma očima a rozcuchanými vlasy, které za žádnou cenu (navzdory všem pokusům tety Petunie) nejdou ani učesat, ani ostříhat.

Když je Harrymu jedenáct let, přichází podivný dopis psaný zeleným inkoustem. Všechny dopisy, které neustále přicházejí, strýc Vernon ničí, protože na rozdíl od Harryho ví, co se v jeho obsahu skrývá a za žádnou cenu nechce dopustit, aby se to Harry dozvěděl. Když toho má dost odjíždějí do starého majáku v rozbouřeném moři. Tam přichází obr Hagrid a od něj se Harry dozví pravdu o tom, že je čaroděj a že jeho rodiče byli zabiti strašlivým lordem Voldemortem.

Přes protest strýce a tety se mladý Potter vydává do školy čar a kouzel v Bradavicích. Jak vzápětí zjistí, v kouzelnickém světě je považován za hvězdu, protože dokázal porazit již zmiňovaného Lorda Voldemorta, když mu byl pohý rok a osvobodil tak svět kouzelníků od Zla. Nejdřív však musí do Příčné ulice nakoupit potřebné kouzelnické věci. V bance Gringottových Harry zjistí, že má menší jmění. Hagrid s sebou bere něco malého z trezoru, který patří škole. Nakonec se Potter rozjíždí vlakem, kde se seznámí s Ronem Weasleym a Hermionou Grangerovou, do Bradavic.

Tam Moudrý klobouk zařazuje prváky do kolejí (jsou čtyři: Nebelvír, Havraspár, Mrzimor a Zmijozel). Původně chtěl Klobouk zařadit Harryho do Zmijozelu, ale na Harryho přání jej nakonec poslal do slavného Nebelvíru. Učení mu jde jako průměrnému žákovi a jeho nejneoblíbenějším předmětem jsou lektvary, které učí profesor Snape. Harry o něm ví, že už dlouho usiluje o místo učitele obrany proti černé magii. Tu učí profesor Quirrell, mladý muž s tajemným turbanem na hlavě.

Harry se díky konfliktu s úhlavním nepřítelem ze Zmijozelu Dracem Malfoyem stává famfrpálovým chytačem Nebelvíru. Když v jednom ze zápasů začne Harrymu bláznit koště, hned Rona a Hermionu napadne, že za tím stojí Snape.

Harry se dozvídá stále víc věcí o tom, co Hagrid vzal do Bradavic. Už ví, že je to Kámen mudrců a že ho chce Voldemort. Harry je přesvědčen, že Snape pro Voldemorta pracuje.

Když Brumbál, ředitel Bradavic a velice moudrý kouzelník odlétá, Harry už ví, co má dělat. Musí ten večer jít ke Kameni mudrců dřív než Snape. Nyní na Harryho čeká velký tříhlavý pes Chloupek, velice nebezpečná rostlina, létající klíče, kouzelnické šachy větší než on sám, při kterých se Ron musí obětovat. Nakonec jsou před ním lektvary. Hermoina si bere lektvar, kterým se dostane zpátky k Ronovi a Harry si bere jiný, který ho zavede ke Kameni mudrců. Tam však neuvidí Snapea, ale Quirrella, který je zcela ovládán Voldemortem, jehož obličej je ukrytý pod učitelovým turbanem. Harry ho sice poráží, ale boj ještě nekončí. Neforemný Voldemort odletěl.
Všechno zatím dobře dopadlo a Kámen mudrců byl zničen. Nebelvír dostal od Brumbála ztracených 150 bodů plus deset navíc a vyhrává tak školní pohár. Školní rok končí a všichni se vracejí domů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama