Vězeň z Azkabanu-Kniha

20. července 2007 v 17:11 | Emma |  --Knihy a filmy--
http://www.scifiworld.cz/images/article_111103011116_img.jpg

Třináctiletý Harry Potter znovu tráví další prázdniny u rodiny Dursleyových, letos navíc se zlou tetou Marge. I přes přísný zákaz používání kouzel ji Harry při návalu vzteku nafoukne a v noci uteče. Štěstí, že u něj zastaví třípatrový záchranný autobus, který ho doveze k Děravému kotly.
Zde se setká s ministrem kouzel Korneliusem Popletalem, který ho, překvapivě, za jeho provinění nepotrestá. Je to proto, že z vězení v Azkabanu uprchl nebezpečný vrah Sirius Black, který údajně přivedl lorda Voldemorta k Harryho rodičům a je tak zodpovědný za jejich smrt.
Nyní Sirius Black usiluje také o zabití Harryho. A aby nebyl všem hrůzám konec, hostí Bradavická škola hrozivé azkabanské strážné, zvané mozkomoři. Ti mají za úkol ochraňovat studenty před obávaným čarodějem. Mozkomoři však na Harryho působí hůř než na ostatní a díky hrůzným vzpomínkám omdlévá. Kvůli tomu prohráli důležitý famfrpálový zápas a vítr odnesl jeho milované koště k Vrbě mlátičce, která ho rozcupovala na kousky. Požádá tedy profesora Lupina, aby ho naučil Patronovo zaklínadlo, které jako jediné proti mozkomorům zabírá.
Střetnutí mezi Harrym a záhadným vězněm Siriusem se zdá být nevyhnutelné. Harry Potter bude potřebovat veškerou možnou kuráž, kouzla a podporu, aby dokázal odhalit pravdu a vazby na tajemnou minulost. Ukáže se, že krysa Rona Weasleyho, která tento rok vypadá ještě hůř než obvykle, není opravdová krysa, ale zvěromág Peter Petigrew (bývalý kamarád Jamese Pottera, Remuse Lupina a Siriuse Blacka - spolužáků z Bradavic).
Sirius Harrymu vysvětlí, že on rodiče nezradil. To právě Peter byl tím, jenž se přidal na stranu Voldemorta a zapříčinil tak smrt Harryho rodičů. Důkazy nasvědčují tomu, že Sirius má pravdu a chvíli se zdá, že Siriuse sprostí obvinění a Harry se k němu nastěhuje, ale Peter uteče ... Je tu i jiná událost - hipogryf Klofan má být popraven za to, že napadl Draca Malfoye (protože ho provokoval), ale také Harry musí zachránit svého kmotra Siriuse, který je zavřený v Bradavicích a čeká na polibek od mozkomorů. Pomocí obraceče času, který celý rok používala Hermiona, aby stihla všechny školní hodiny, se mu to podaří: Harry vysvobodí Klofana i Siriuse. Ten pak na hipogryfovi odlétá a skrývá se. Ale prázdniny bohužel se opět blíží, a tak Harry musí opět dva měsíce přečkat u Dursleyových, má ovšem skvělý plán, aby ho Dursleyovi moc neobtěžovali … mít kmotra hledaného vraha se semtam vyplatí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama